Karayolu Taşımacılığı

Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Taşımacılık sektöründe en çok kullanılan hizmet biçimlerinin başında karayolu taşımacılığı gelir. Peki yüksek oranda tercih edilmekte olan hizmet türü karayolu taşımacılığı nedir? Bu sorunun yanıtı olarak şu şekilde bir karayolu taşımacılığı tanımı yapmak doğru olacaktır:

“Dünyanın her noktasına konumlandırılmış olan karayollarını kullanarak, ürünlerin aktarmasız, direkt olarak belirtilen adrese ulaşabilecekleri şekilde bir noktadan diğerine taşınması işidir.”

Gelişen teknoloji ile birlikte karayolu yük taşımacılığı da yeni gelişmelere uyum sağlayarak yıllar içerisinde değişime uğramıştır. Dünya üzerinde konumlandırılmış olan karayolları her geçen gün değişmekte, yol sürelerini kısaltan otobanlar ve yeni karayolları eklenmektedir. Değişen karayollarının yanı sıra bu süre zarfında değişen araçlar da karayolları taşımacılığı için yeniliklere kapı aralamayı sağlamıştır. Yaşanan yeniliklerle birlikte karayollarının taşımacılık için kullanılması konusunda avantajlar artış göstermiş, daha hantal dönemlerinde içerisinde pek çok dezavantaj bulunduran karayolu taşımacılığı olumlu bir yöne evrilerek hayatı daha fazla kolaylaştırıcı bir hizmet haline gelmiştir. Gönderileri takip sistemleri, gelişen lojistik teknoloji sistemleri ve depolama servisleri karayolu taşımacılığı hizmetini avantajlı hale getiren gelişmelerden bazılarıdır.  Bu durum, yukarıda bahsetmiş olduğumuz ” karayolu taşımacılığı nedir” sorununun yanıtını da farklılaştırmıştır. Sorunun yanıtını oluşturan karayolu taşımacılığı tanımı açıklamasında da görüldüğü gibi, içerisinde “uzun süreler gerektiren” veya “uzun bir taşımacılık yöntemi” ibarelerini barındırmayan bir hizmet tanımı haline gelmesini sağlamıştır.

Taşımacılık; özellikle ticaretin globalleştiği ve internet ortamından kolaylıkla ulaşılabilir alışveriş biçimlerinin var olduğu günümüzde, dünya üzerindeki her sektör için önemli bir hizmet alanı haline gelmiştir. Hem şehir içi gönderilerde, hem de global çalışan firmaların dünya üzerindeki farklı noktalara olan gönderilerinde, ürünlerin güvenli ve doğru bir biçimde taşınmasının yüksek derecede önem taşıyor oluşu yadsınamaz bir gerçektir. Karayolu taşımacılığı firmaları, gönderilmesi gereken ürünlerin en doğru şekilde taşınması adına tüm güvenlik önlemlerini almalı, göndericiye ürünlerinin sorunsuz ve yasal biçimde ulaştırılacağı yönünde güven sağlanmalıdır.  Taşınacak olan ürünlerin içeriği ne olursa olsun, doğru ve zamanında ulaştırma hususuna yönelik olarak hizmet verilmelidir.

Mertateks Dış Tic. Ltd. Şti. olarak, karayolu taşımacılığı hizmetini sunarken siz değerli müşterilerimizin gönderilerini titizlikle teslim alarak en doğru yöntemler ile zamanında varış noktalarına teslim etmeyi ilke ediniriz. Gönderilerini karayolu taşımacılığı yönetmeliği doğrultusunda, en güvenli biçimde taşıyıp teslim etme konusunda çalışmalarımızı özveri ile sürdürürüz.

Karayolu Taşımacılığı Özellikleri

Taşımacılık sektöründe çok tercih edilen karayolu taşımacılığı özellikleri ile farklı alanlarda hizmet veren ve üretim yapan pek çok firma için öne çıkar. Firmalar için öne çıkan bu özelliklerden biri, diğer taşımacılık sistemlerine kıyasla daha düşük maliyetlerle yapılabilen bir hizmet türü olma özelliğidir. Karayolu taşımacılığı özellikleri içerisinde öne çıkan düşük maliyet faktörü, bu hizmet için kullanılmakta olan araçların bakım maliyetleri tablosunun daha düşük rakamlarda seyretmesinin bir sonucudur.

Karayolu taşımacılığı özellikleri içinde öne çıkan bir diğer faktör ise, taşımacılık hizmetinin kapıdan kapıya ( door to door) olarak adlandırılan sistem ile yapılabilmesidir. Karayolu taşımacılığı kapsamında araca yüklenen ürünlerin, aktarmasız tek bir vasıta ile mevcut konumdan hedef konuma taşınabilir oluşu ile yükün zarar görme ihtimalinin minimuma indirilmesi sağlanır. Tek vasıta ile ürünlerin ulaştırılabilir oluşu, uygun rotanın belirlenmesi açısından da firmalara oldukça kolaylık sağlar.

Çok fazla karmaşık detay ve bilgiye ihtiyaç duyulmayan karayolu taşımacılığı, yoğun biçimde lojistik ihtiyacı bulunan şirketler için de oldukça avantajlı bir seçenek olarak öne çıkar. Yoğun olarak lojistik ihtiyacı duyan şirketler, kendi bünyeleri içerisinde bir filo oluşturup, karayolu taşımacılık maliyetlerini düşürebilir. Özellikle kısa mesafe gönderilerinde şirketlere maliyeti bakımından da oldukça ekonomiktir.

Karayolu Taşımacılığı Avantajları ve Dezavantajları

Karayolu yük taşımacılığının pek çok avantajı olduğu gibi, birkaç dezavantajı da bulunur. Karayolu taşımacılığı avantajları ve dezavantajları karşılaştırıldığında, avantajlarının daha fazla olduğu bu hizmet türünün firmalar için her zaman cazip bir seçenek olacağını belirtmekte fayda vardır.

Karayolu Taşımacılığı Avantajları:

 • Maliyet olarak daha ekonomiktir.
 • Aktarmasız, tek vesait şeklinde sağlanan bir hizmettir.
 • Diğer taşımacılık türlerine oranla kişilerin rahatlıkla rota oluşturup araçlarını yola çıkarabileceği biçimde daha kolay ve basit bir yapıdadır.
 • Taşıma esnasında nakil ve sefer bekleme gibi oluşabilecek zaman kayıplarını yaşatmayan bir taşımacılık türüdür.
 • Gönderilerinizin nerede olduğu bilgisine kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. Bunun için taşımacılık hizmeti aldığınız firmanın sunduğu imkanlardan faydalanabilir veya firma ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Yüklerin boşaltımı veya dolumu için özel bir alan ihtiyacı bulunmaz. Uygun olan noktada aktarım yapılabilir.
 • Dünyanın pek çok lokasyonuna ulaşabilen karayolu ağları sayesinde gönderilerin uzak noktalara ek zahmet ve maliyetlere gerek duymadan gönderilebilmesi mümkündür.
 • İstediğiniz her zaman gönderi yapabilme imkanı sunar.

Karayolu Taşımacılığı Dezavantajları:

 • Günümüz koşullarında karayolu taşımacılığı dezavantajları azaldığı halde, kısa mesafelerde çok ekonomik olan bu hizmet, uzun mesafelere yapılacak yük taşımalarında bazı zahmetler oluşturabilir. Uzun mesafe taşınacak yüklerde, karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler düzenlenmesi gerekebilir.
 • Tek sefer ile taşınabilecek olan yük sınırlıdır. Tamamının taşınması gereken bir yük birden fazla sefer yapılması gerekebilir. Her sefer ise maliyeti artıracağı için fazla miktarda olan yükler için farklı taşımacılık hizmetlerine başvurulabilir.
 • Yükünü gerekli lokasyonlara ulaştırmış olan bir aracın, dönüş yolunu yüksüz olarak geliyor olması ekstra harcama olarak sayılabilir.
 • Yük araçlarının geçiş yaptığı ilgili ülkelerin siyasi problemleri ve olumsuz hava koşulları karayolu taşımacılığını etkileyebilir.
 • Diğer taşımacılık yöntemlerine oranla, kaza yapma olasılığı daha yüksektir.

Karayolu Taşımacılığı Çeşitleri

Yurt İçi Karayolu Taşımacılığı

Yurt içinde gerçekleşen karayolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığı çeşitleri içerisinde en çok kullanılan hizmet türüdür. Yurt içi karayolu taşımacılığı, taşımacılık hizmetinin büyük bir kısmını oluşturur.

Yurt içi karayolu taşımacılığı ülkemizde özellikle 1950’li yıllardan sonra büyük hızla gelişim göstermeye başlamıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda Türkiye’de karayolu taşımacılığında yeni araçlar ve sistemlerle hizmet verilmesi yolunda ilerleme kaydedilmiştir. Kullanılan araçların artması ile yurt içi karayolu taşımacılığı, ülkedeki taşımacılık hizmeti ihtiyacını büyük bir oranda üstlenmiştir. Günümüzde lojistik firmaları, taşımacılık ihtiyacının neredeyse tamamını giderebilecek durumdadır.

Türkiye’de yakıt fiyatları pahalı olsa da karayolu taşımacılığı yine de firmalar için oldukça cazip bir seçenektir. Ülke içi mesafeler bu hizmet türünün avantajlı kılınabilmesi adına kısa ekonomik ve pratik bir taşımaya imkan tanır.

Mertateks Dış Tic. Ltd. Şti olarak; sektörde İstanbul lojistik firmaları arasında yer alarak, yurt içi gönderileriniz için alanında uzman kadromuz ile yükünüzle ilgili her türlü bilgilendirmeyi tarafınıza tam zamanlı olarak ulaştırıp, gönderilerinizin zamanında teslim edilmesi için özveri ile çalışıyoruz.

Gönderilerinizin güvenle ulaştırılması konusunda en uygun çözümleri sunabilmek adına lojistik destek merkezi olarak hizmetinizdeyiz. Her türlü taşımacılık ihtiyacınız ve sorularınız için bizimle iletişime geçerek tarafımızdan bilgi ve hizmet alabilirsiniz.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı

Uluslararası karayolu taşımacılığı, ülkeler arası farklı lokasyonlara yük taşıyabilme imkanı sunan bir hizmet türüdür. Karayolu taşımacılığı çeşitleri arasında yer alan uluslararası karayolu taşımacılığı, globalleşmenin giderek arttığı günümüzde özellikle ticaret ve hizmet sektörlerinde öncelikli ihtiyaçların başında gelir. Uluslararası gönderilerde, taşıma maliyetlerinin ekonomik düzeyde seyredebileceği ve güvenilirlik sağlayan taşımacılık şekli oluşundan ötürü karayolu taşımacılığı tercih sebebi olmaktadır.

Çeşitli ülkelere gönderilecek yükler için titiz bir kontrol son derece önem taşır. Uluslararası karayolu taşımacılığı, kontrol sağlamak ve direktif verebilmek açısından en uygun taşımacılık yöntemleri arasında öne çıkar.

Mertateks Dış Tic. Ltd. Şti. olarak, uluslararası lojistik kategorisinde, komple ve parsiyel taşımacılık hizmetlerimiz ile ihtiyacınıza yönelik olarak uygun araç ve teknolojileri sunuyoruz. Uluslararası taşımacılık hizmetleri alanında komple ve  parsiyel taşımacılık yapan firmalar arasında yer alarak, ihracat ve ithalat yüklerinizin güvenle taşınması için lojistik çözümleri ile yanınızdayız.

Parsiyel Taşımacılık :

Parsiyel taşımacılık yada parça eşya taşımacılığında amaç aynı güzergaha yada aynı ülkeye gidecek eşyaları tek araç ile taşıyarak taşıma ücretini cazip hale getirir. Mertateks Dış Tic. Ltd. Şti. olarak, Türkiye’nin tüm şehirlerinden parsiyel yük toplaması yaparak, başta İSRAİL, İTALYA, İNGİLTERE, FRANSA, ALMANYA, HOLLANDA, BELÇİKA VE RUSYA olmak üzere, birçok ülkeye her hafta Ring araç gönderimi yapıyoruz.

Mertateks Lojistik Destek Merkezi

Mertateks Dış Tic. Ltd. Şti.  adı altında, her  geçen gün genişleyen araç filomuz ile; aktarmasız, hızlı, güvenilir ve en ekonomik şekilde yüklerinizi taşıyıp, sizi temsil ettiğimizi unutmadan güler yüz politikası ile müşterilerinize teslim ediyoruz. Tüm yüklerinizi (FTL) veya parsiyel (LTL) yüklerinizi kapıdan kapıya D2D (Door to Door) sistem ile teslim ediyoruz. Farklı parsiyel taşımacılıkta Avrupa’nın önemli ülkelerindeki istasyonlarımızla, müşterilerinize daha hızlı hizmet sağlıyoruz.

“Yurt içi ve uluslararası” lojistik ihtiyaçlarınız için doğru bir planlama, tutarlı bir organizasyon ve gönderilerin zamanında teslimatı ile güvenli lojistik destek hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz