Havayolu Taşımacılığı

Havayolu Taşımacılığı Nedir?

Taşınması istenilen ürünlerin teslim alınıp, herhangi olası bir hasar görmeden ve belirtilen adrese zamanında ulaştırılması amacı ile havayolu taşıtlarının kullanılmasıdır. Havayolu taşımacılığı nedir sorusu gündeme geldiğinde genellikle akla ilk gelen kavram, yurt dışı kargo hizmeti olur. Havayolu taşımacılığı, çok uzun mesafelerin aşılarak ulaştırılması gereken ürünleri, diğer taşımacılık yöntemlerine kıyasla daha hızlı bir şekilde ulaştırabildiği için yurt dış gönderileri için daha sık tercih edilen bir hizmet türüdür.

Havayolu taşımacılığını, diğer taşımacılık yöntemlerinden ayıran bazı farkları bulunur. Taşınması gereken paketleri daha hızlı bir şekilde ulaştırabilmesi özelliği sayesinde zaman tasarrufu sağlayabilme imkanı açısından kargo gönderimlerinde sıklıkla havayolları tercih edilir. Sunulan hizmetin daha hızlı ve güvenilir olması, paketleri belirlenen noktalara diğer hizmetlere kıyasla çok daha kısa süreler içerisinde ulaştırılması en önemli farklarındandır. 

Havayolu Taşımacılığı Özellikleri

Ticaret ağının küreselleşerek tüm dünyanın daha aktif bir etkileşim halinde olduğu günümüz koşullarında, ulaştırma, taşımacılık ve lojistik hizmetleri gün geçtikçe daha da önem kazanmaya devam ediyor.  Tüketimin giderek arttığı günümüz dünyasında, bu artış oranıyla bağlantılı olarak üretimde de aynı şekilde görülen artış oranı, ham madde ve ürünlerin tedariği ile ürünlerin müşteriye ulaşım sürelerinde de aciliyete sebep olur. Ortaya çıkan bu zaman kısıtlılığı ve acil ulaşım ihtiyacı tablosunda ise havayolu lojistiği hızlı teslimat özelliğiyle en etkili çözüm yoludur.  Havayolu taşımacılığı, sektörde bulunan kargo hizmetleri  arasında en çok tercih edilen hizmet türü olarak yerini alır. Gün geçtikçe gelişen ve büyüyen havayolu taşımacılığı hizmeti yaygın olarak kullanılmaya devam eder.

Havayolu taşımacılığını öne çıkaran en önemli özellikleri, zaman tasarrufu ve hız faktörleridir. Gönderilen paketlerin taşıma ve ulaştırılma sürelerinin minimuma indirgenebildiği havayolu taşımacılığı, hem gönderici hem de alıcı için oldukça avantaj sağlayan bir alternatiftir. Güvenlik ve emniyetin maksimum seviyede oluşu, havayolu taşımacılığı hizmetini öne çıkaran bir diğer önemli özelliktir. Küçük ağırlık, hacim ve miktarlarda olup taşınma ihtiyacı bulunan ürünler için en uygun ve en güvenilir ulaştırma şekli olarak havayolu taşımacılığı tercih edilir.

Havayolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Özellikle küreselleşen dünyada globalleşmiş e-ticaret sektörü ile birlikte firmaların yurt dışındaki müşterilerine, en hızlı biçimde hammadde ve ürün ulaştırmaları için güvenilir ve zaman problemi yaşatmayan bir taşımacılık hizmetine ihtiyaç duyulur. Havayolu taşımacılığı, üretici, tedarikçi ve müşterilere daha güvenli ve hızlı bir ulaştırma hizmeti sağlayarak bu alandaki büyük bir ihtiyacı giderir. Havayolu taşımacılığı firmaları tarafından teslim alınan ürünler, belirlenen tarih ve saatlerdeki uçuşlar için yüklenir ve hedef adreslere ulaştırılır.

Tüm bu taşımacılık hizmetleri için, özel firmalar deneyim ve varlıklarını kullanarak hizmet verirler.  Gıda, ürünleri, tekstil ürünleri, beyaz eşyalar, deniz ürünlerine hatta bazı ürünlerin yedek parçaları gibi pek çok ürün çeşidinin, havayolu taşımacılığı ile istenilen lokasyonlara ulaştırılması mümkündür. Havayolu ile ürünlerin taşınmasında ürün kabulünden, etiketleme ve yerleştirmeye kadar bazı prosedürler uygulanır. Bunun yanında havayolu taşımacılığında tehlikeli maddeler adı verilen taşınmasında risk bulunan ürün grupları mevcuttur. Bu ürünler; patlayıcı, alev alan ve zehirli maddelerdir. Ek olarak bu maddeleri içeriğinde barındıran bazı cihazlar, makine parçaları ve civa içeriğine sahip ölçüm cihazları da tehlikeli maddeler kategorisinde yer alır. Tehlikeli maddelerin havayolu ile taşınmasında da yine özel taşımacılığında yine özel prosedürlerin uygulanması söz konusudur.

Havayolu Taşımacılığı Avantajları ve Dezavantajları

Teknolojinin gelişmesi ve ülkeler arası ticaretin yaygınlaşması, filoların ve havalimanlarının çoğalması ile birlikte önemi artan havayolu taşımacılığı avantaj ve dezavantajları ile karşımıza çıkar. Gönderilerin uygunluğuna göre tercih edilmesi gereken bu taşımacılık türü için avantaj ve dezavantajları öğrenerek, ürünleriniz için uygun bir taşımacılık yöntemi olup olmadığına kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Havayolu Taşımacılığı Avantajları:

 • Çok daha hızlı ve daha güvenilir oluşu havayolu taşımacılığı avantajları listesinde ilk sırada yer alır. Diğer taşımacılık yöntemleri ile senkronize olarak kullanıldığında da zamanlama açısından büyük avantaj sağlar.
 • Ürünlerin araca yüklenmesi, istiflenmesi ve taşınmasında diğer taşımacılık yöntemlerine göre daha titiz bir çalışma gerçekleşir.
 • Büyük ve orta ölçekli şirketlerin ürün sevkiyatı konusunda büyük avantaj sağlayan bir taşımacılık hizmetidir. Güvenli bir taşıma yöntemi olduğundan, müşteri memnuniyeti ve ürün kalitesinden ödün vermek istemeyen firmaların tercihi büyük oranda havayolu taşımacılığıdır.
 • Küçük hacme sahip ürünlerin güvenli olarak taşınabilmesine olanak sağlar.
 • Uzun veya orta mesafelerde taşınması gereken ürünler için, zamanında ulaşım özelliği ile havayolu taşımacılığı en uygun taşıma yöntemidir.
 • Kısa sürede bozulabilen bazı ürünlerin en kısa zamanda adrese teslim edilebilmesi açından havayolu lojistiği çok daha avantajlıdır.
 • Hassas ürünlerin olası bir hasara uğramadan emniyetli bir şekilde taşınabilme imkanı sunar.
 • Kargo sigorta prim ücretleri diğer taşımacılık hizmetlerine göre daha uygun rakamlara sahiptir.

Havayolu Taşımacılığı Dezavantajları:

 • Havayollarını kullanarak yapılan taşımacılık, diğer taşımacılık yöntemlerine göre biraz daha maliyetlidir.
 • Tonajı ve hacmi yüksek ürünlerin taşınması için erken rezervasyon yaptırılması gerekir. Taşıma tarihinden önce yapılan rezervasyonlarda, hava koşullarının olumsuz duruma dönüşebilme riski de gündeme gelir.
 • Kargo amaçlı kullanılan uçakların yük kapasiteleri belli oranlarla sınırlı olduğu için, çok büyük ölçülere sahip gönderiler için uygun değildir.
 • Orta veya uzun uçuş mesafeleri için avantajlı durumda olan havayolu taşımacılığı, kısa mesafe uçuşlarında dezavantajlı hale gelebilir. Yakıt giderleri, havayolu taşımacılığı hizmeti için yapılan yatırımlar ve iyileştirmeler yüksek maliyet içerdiğinden havayolu taşımacılığı fiyatları için de maliyet artıcı bir unsur niteliği taşır.

Mertateks Kapıdan Kapıya Güvenli Havayolu Taşımacılığı

Mertateks Dış Ticaret Ltd. Şti. olarak, düzenli havayolu taşımacılığında, özenle seçilmiş havayolu şirketleri ile yaptığımız güçlü anlaşmalar sayesinde tedarik zinciri süreçlerini kolaylaştırıyoruz. Böylece siz değerli müşterilerimize, özel ve etkin servisler sunuyoruz.

Gönderilerinizi havayolu taşımacılığı belgeleri ile yasal gerekliliklere uygun olacak şekilde, güvenli bir taşımacılık hizmeti vererek ulaştırmakla yükümlüyüz. Teslim etmiş olduğunuz paketlerinizi, havayolu taşımacılığında yasal çerçeve uygunluğuna dikkat ederek, tüm prosedürlere uygun, emniyetli ve güvenli bir biçimde belirtilen adreslere teslim ediyoruz.

Hava kargo hizmetimiz dahilinde, kapıdan kapıya/havaalanına veya havaalanından kapıya tercihleriniz ile tüm ithalat ve ihracat gönderileriniz için eksiksiz, güvenilir bir hizmet veriyoruz. Teslim aldığımız yükleri, hedef adrese ulaştırılana kadar teknolojik yöntemler ile takip ediyor, yüklerinizin tam zamanında teslim edilmesi için özenle çalışıyoruz.

Mertateks Dış Ticaret Ltd. Şti. olarak, hava, deniz ve karayolu olmak üzere yurt içi ve uluslararası lojistik hizmetlerimizle daima yanınızdayız. Taşımacılıkla ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız hakkında bilgi alabilmek için lojistik destek merkeziniz olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.