Deniz Yolu Taşımacılığı

Denizyolu Taşımacılığı Nedir?

Denizyolu taşımacılığı nedir sorusuna en iyi yanıt; “ülkeler arası yük transfer ve aktarma işlemlerinin yük gemilerine yüklenen konteynırlar ile deniz üzerinden yapılması” olur.  Denizaşırı ülkeler arasında yapılan alışverişler için, uluslararası yük taşımacılığı hizmeti ihtiyacı duyulduğunda en sık tercih edilen hizmet türü denizyolu taşımacılığıdır.

Taşımacılık sektöründe en sık tercih edilen hizmetlerden olan uluslararası denizyolu taşımacılığı, büyük deniz ve okyanuslar üzerinden yük gemilerinin ulaştırma hizmeti sunması yoluyla yapılıp bazı durumlarda karayolu taşımacılığından daha az maliyetli olabilir. Taşımacılık türünün belirlenmesi, ilgili ülkeler arasındaki kara, deniz ve hava yollarının uygunluk durumuna, yasal süreçlere ve maliyet karşılaştırmalarının sonuçlarına göre yapılmalıdır. Bu faktörler doğrultusunda değerlendirildiğinde, bazı ülkeler arasında karayolu taşımacılığının elverişli olmadığı veya çok daha fazla maliyet oluşturduğu hallerde tonlarca yükü uzun mesafelere ulaştırabilmek için tercih edilen taşımacılık yöntemi denizyolu taşımacılığı olmaktadır. Bu sayede uluslararası denizyolu taşımacılığı hizmeti, diğer taşımacılık yöntemlerine oranla çok çok daha fazla miktarda yükün, tek seferde ilgili lokasyona taşınmasına imkan tanıyan iyi bir alternatiftir.

Denizyolu Taşımacılığı Avantajları ve Dezavantajları

Denizyolu taşımacılığı, pek çok durumda avantajlı bir taşımacılık yöntemi olarak öne çıkar. Bunun yanı sıra dezavantaj olarak düşünülebilecek faktörleri de barındırabilir. Denizyolu taşımacılığı da diğer taşımacılık yöntemlerinde olması gerektiği gibi, mevcut şartlar doğrultusunda uygunluk durumuna göre değerlendirilerek karar verilmesi gereken bir hizmet türüdür.

Denizyolu Taşımacılığı Avantajları:

  • Denizyolu taşımacılığı, yüksek oranlardaki yükü tek sefer ile rahatlıkla taşıma imkanı sunar. Bu özellik, uluslararası denizyolu taşımacılığı hizmetindeki en önemli avantaj olarak öne çıkar.
  • İkinci sıradaki avantaj hususu ise, yine daha fazla yükün tek seferde taşınabilirliğine imkan tanıması özelliğine bağlı olarak gelişen maliyet unsurudur. Denizyolu taşımacılığı daha fazla yükün tek seferde taşınabilirliğine imkan tanıyarak en uygun maliyetlerle taşımacılık hizmetinin gerçekleşmesini sağlar.
  • Bir diğer avantajı ise denizyolu taşımacılığının uluslararası taşımacılık için oldukça elverişli bir hizmet oluşudur. Çok uzun mesafeler arası yük taşımacılığı, diğer taşımacılık türlerine kıyasla denizyolu taşımacılık hizmeti ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Denizyolu Taşımacılığı Dezavantajları:

Tüm bu avantajlarının yanı sıra denizyolu taşımacılığının dezavantajları içerisinde yer alabilecek tek bir husus sayılabilir. Uluslararası denizyolu taşımacılığı ile hızlı teslimat garantisi verilemeyip, teslimatlar uzun süre zarflarında gerçekleşir. Bu sebepten dolayı, taşınacak yüklerin içeriği, zamanı, varsa firmalar arasındaki anlaşma süresi gibi unsurlara göre denizyolu taşımacılığı ile aktarıma uygun olun olmadığı belirlenerek tercih yapılmalıdır.

Denizyolu Taşımacılığı Türleri

Denizyolu taşımacılığı uluslararası ve yurt içi olmak üzere iki türde yapılabilir. Denizyolu taşımacılığı türleri, uzun yıllardır tercih edilen hizmetlerdir. Ülkelerde bulunan yat limanları ve limanlara yanaşan yük gemilerine yüklenen konteynırlar ile yurt içi ve yurt dışı olmak üzere iki türde hizmet sağlayan bir taşımacılık biçimidir.

Uluslararası Denizyolu Taşımacılığı

Özellikle günümüz dünyası şartlarında, ithalat ve ihracat sisteminin yanı sıra, ülkeler arası alışverişi artıran e-ticaret gibi gelişen yöntemler sayesinde uluslararası denizyolu taşımacılığı daha fazla önem kazanmıştır. Bu hizmeti sağlama konusunda yılın her dönemi için aktif olarak çalışan uluslararası denizyolu taşımacılığı firmaları bulunur. Bu firmaların sağladığı özel yük gemileri aracılığı ile yüksek miktarlara ulaşan yüklerin, ekonomik maliyetler ile ülkeler arası mesafelerce taşınabilmesi sağlanır.

Türkiye’nin bulunduğu konum açısından dünyanın pek çok bölgesine denizyolu ile ulaşım sağlayabilir durumdadır. Türkiye’nin Avrupa ve Asya kıtaları için bir birleşim noktası konumunda oluşu, ülkemizi uluslararası denizyolu taşımacılığı konusunda önemli bir liman ülkesi haline getirir. Bu durum ülkemizde uluslararası denizyolu taşımacılığı hizmetlerinin en gelişmiş biçimde sağlanabilmesini de mümkün kılar.

Mertateks Dış Tic. Ltd. Şti. olarak, yük gemileriyle taşımacılık hizmeti sunarak denizyolu taşımacılığı yapan firmalar arasında yer alıyoruz. Denizyolu taşımacılığında kullanılan belgeler, yasal unsurlar ve emniyetli teslimat şartlarına uygun olarak, yüklerinizi en güvenli biçimde denizaşırı ülkelerde belirttiğiniz lokasyonlara ulaştırıyoruz. 

Yurt İçi Denizyolu Taşımacılığı

Türkiye’de çok sayıda bulunan limanlar sayesinde denizyolu taşımacılığı aktif şekilde verilebilen hizmet türlerinden biridir. Ülkemizin önemli iş kollarından biri haline gelmiş olan deniz üzerinden yük taşımacılığı, şehirlerarası ağır yüklerin taşınmasında ortaya çıkan yüksek maliyetleri daha ekonomik hale getirerek tek seferde taşınabilmesini sağlar. Dolayısıyla ülke içerisinde de şehirler arasında yapılacak olan yük taşıma işlerinde denizyolu taşımacılığı öncelikli olarak tercih edilen bir hizmet olarak öne çıkar.

Denizyolu ile gerçekleştirilecek taşımacılık hizmetinde en önemli faktörlerin başında şehirlerde bulunan limanlarda yüklerin doğru, emniyetli ve yasal ürünlerden oluşan konteynerler halinde yüklenmesi gelir. Bunun yanında yük gemilerinin bakımlarının zamanında yapılmış olması da hem uluslararası hem de yurt içi denizyolu lojistik hizmetinde en önemli hususlar arasında yer alır.

Taşımacılık söz konusu olduğunda lojistik firmalarına düşen en önemli pay ise güven sağlamaktır. Mertateks Dış Tic. Ltd. Şti olarak; sektörde denizyolu lojistik firmaları arasında yer alarak, yurt içi ağır yüklü gönderilerinizi de belirttiğiniz liman şehirlerine profesyonel kadromuz ile ve güvenli hizmet ilkemiz doğrultusunda özenle ulaştırıyoruz.

Mertateks Profesyonel Denizyolu Taşımacılığı

Dünya üzerinde yapılan ticaretin %80 gibi bir oranda denizyolu ile gerçekleştiği günümüz koşullarında, yapmış olduğumuz çeşitli anlaşmalar, bilgi ve tecrübe birikimine sahip profesyonel kadromuz ve sürekli geliştirmekte olduğumuz teknolojik alt yapımız ile müşterilerimize yurt içi ve uluslararası olmak üzere her türde lojistik destek sunuyoruz.

Konteyner taşımacılığı hizmetimiz ile yükün gümrük işlemlerinden adrese teslimatına kadar tüm işlemleri takip ediyor ve yüklerinizin güvenle ulaştırılmasını sağlıyoruz. Konteyner taşımacılığı hizmetimiz ile; ithalat/ihracat gönderileri, şehirlerarası yük taşımaları gibi ihtiyaç duyduğunuz lojistik destek merkezi olarak çözüm ortağınız oluyoruz.